روانشناسی,  مقاله‌های ذوزنقه

چگونه روزنه‌های شادی را به روی خود باز کنیم؟

در شماره 3 ذوزنقه می‌خوانیم:

زندگی اینجاست!

روزها فکر من این است و همه شب سخنم

که چرا غافل از احوال دل خویشتنم

از کجا آمده‌ام، آمدنم بهر چه بود

به کجا می‌روم، آخر ننمایی وطنم

موضوع این است حتی کسانی‌که به نظر ما مشکل خاصی ندارند و بدون سختی و مشکلات هستند، مشکلاتی دارند و در طول روز احساسات مثبت و منفی را تجربه می‌کنند.

در دغدغه‌های زندگی، دل‌شکستگی‌ها، موفقیت‌ها و آسودگی‌ها و ناآرامی‌ها، زمانی متوجه می‌شویم که چقدر بداخلاق و بدرفتار شده‌ایم، چقدر بی‌حوصله هستیم، انگار که فقط می‌خواهیم در رختخواب بمانیم و کسی را نبینیم، اما این سکون با جریان تند زندگی در تضاد است، برای این حالت چه کاری باید انجام دهیم؟

به غیر از اینکه شما مشغول چه کاری هستید و در چه شرایطی زندگی می‌کنید و چه اتفاقاتی برایتان رخ داده، باید بگویم که ما آدم‌ها یک مخرن انرژی مانند باک ماشین داریم، همان‌طور که اگر باک ماشین خالی شده و آن را پر نکرده باشیم، مجبور هستیم آن را هل دهیم تا تکانی بخورد. ما انسان‌ها نیز همین‌طور هستیم؛ هنگامی‌که مخزن انرژی‌مان خالی ‌شود، مجبور هستیم که خودمان را این طرف و آن طرف بکشانیم و خب روشن که می‌شود، خسته می‌شویم، بنابراین شروع به گلایه کردن، کنار کشیدن یا پرخاشگری می‌کنیم.

اکنون این سؤال مطرح می‌شود که ما این مخزن را چگونه باید پر کنیم و پمپ بنزین ما کجاست؟

مخزن انرژی ما خلوت کردن با خودمان و با قرار گذاشتن با خودمان پر می‌شود. کارهای ساده دیگری نیز هست که به راحتی می‌توان مخزنتان را پر کنید، مثل صحبت کردن و نوشیدن یک فنجان قهوه با یک دوست، مادر، پدر، همسر یا اینکه ساعتی را تنها با خودتان بمانید و نوشیدنی مورد علاقه‌تان را بنوشید. عطر خوشبویی بزنید و کنار پنجره بنشیند و یک موسیقی دلنواز گوش بدهید. نکته مهم این است که ما در طول روز حرف‌ها و افکار منفی بسیاری را می‌شنویم، بنابراین در این زمان از مثبت‌ها بگوید و بشنوید و به مثبت‌ها فکر کنید، اگر موسیقی گوش می‌دهید، بهتر است که بی‌کلام باشد و اگر کلام دارد، ترانه محتوای منفی و غم‌انگیزی نداشته باشد.

در همین راستا یک لیست از کارهایی تهیه کنید که برای نوشتن آن زمان کمی از شما بگیرد و هزینه زیادی نداشته باشد. سپس به کمک آن شما می‌توانید راه‌هایی را پیدا کنید که به راحتی مخزنتان را پر کنید و از زندگی در آن لحظه لذت ببرید. در آن لیست می‌توانید گوش دادن به موسیقی، صحبت با دوستان و نزدیکان، دعوت خودت‌تان به صرف یک غدای خوش‌مزه، پیاده‌روی، تماشای تئاتر و فیلم و هر کاری که حال دل شما را خوب می‌کند، اضافه کنید.

در این زمان‌ها این پیام‌ را به خودتان می‌دهید: «دوستت دارم و از اینکه بودنم را حس می‌کنم، خوشحالم، به تو اعتماد دارم و می‌دانم که می‌توانی پر از انرژی و شادمانی باشی.»

این رابطه نزدیک و همدلانه با خودتان باعث پر شدن مخزن شما می‌شود، بنابراین احساس شادی و انرژی بیشتری را خواهید داشت.

بسیاری از شما عزیزان آگاه هستید که باید برای خودتان وقت بگذارید؛ اما با جدیت به آن نمی‌پردازید یا مدت‌ها قبل مخزن انرژی شما پر شده و گمان می‌کنید که کافی است؛ اما کافی نیست؛ زیرا حداقل روزی 30 دقیقه باید برای خودتان وقت بگذارید و از بودن با خودتان لذت ببرید و به خودتان توجه داشته باشید. در هر شرایطی حتی اگر احساس ناامیدی می‌کنید یک زمان با کیفیت برای خودتان ایجاد کنید و به آن پایبند باشید. همچنین منظور از زمان با کیفیت این است که زمان اختصاص برای پر شدن مخزن انرژی شما  برنامه‌ریزی شده باشد تا بتواند شما را بیشتر با خودتان مرتبط کرده و توجه شما را به نکات مثبت‌تان جلب کند. بر همین اساس اگر این کار را پی‌درپی انجام دهید، در آینده نزدیک شاهد نتایج شگفت‌انگیز و خوب آن خواهید بود.

روان‌شناس خانواده‌درمانی: مریم نورافشان

دلتان آرام و لبتان خندان

یک دیدگاه

Leave a Reply