در شماره 4 ذوزنقه می‌خوانیم:

اندر مزایای حباب

حباب است، بالاخره می‌ترکد! این جمله‌ای است که این روزها دایی‌جان به دلداری مهریه چند صدتایی زن‌دایی جان مدام زیرلب تکرار می‌کند و ثانیه‌ای سه بار قیمت سکه را ضرب میزان برش چاقوی پدر زن عزیزش کرده و دستکش‌های ظرفشویی را بیشتر میزان دستان مبارک می‌کند. هر بار هم که خاله جان چشم و ابرویی نثارش می‌کند، منبر می‌گیرد و از پایداری اساس و بنیان خانواده می‌گوید.

در خلوت و به دور از چشم عیال هم شنیده‌ها حاکی از آن است که زیر گوش پسرهای عزب فامیل برای گریز از قیمت سکه وابسته به خوارج از تولید ضرب داخلی داد سخن می‌گیرد و با خاطرنشان کردن امسال و نام نیک‌اش، عِرق ملی‌شان را به جوش می‌آورد، بلکه طعم شوربای بی‌نمک عروسان آینده کمتر جان هم جنس‌هایش را بلرزاند، به ما هم که فقط چشم غره می‌رود. 

از حلاوت سکه که بگذریم تا واپسین لحظات سیزده بدر گمانم بر این بود که حتما شوخی است و مسئولان برای مزاح دست به طنز بردند تا کام همه در سال جدید شیرین‌تر شود؛ اما وفتی در ازای دو کیلو پرتقال مبلغ را شنیدم، فهمیدم امسال به قطع یقین سال حمایت از تولید داخلی است. مگر ریال چه کم از دلار دارد! هر جور هم حساب کنیم ریالمان هم چاق و چله‌تر است و هم صفرهایش برکتی‌تر! اصلا ما که مصرفمان داخلی است، جیب کسی باید بلرزد که نمی‌تواند پای نرخ‌اش را یکجا بند کند! وگرنه شما نگاه کن این همه سال، هزار تومان ما صفری کم و زیاد کرده است!!! طفلک غربی‌ها، این روزها روزگار سختی را می‌گذرانند! حداقل آقایان مملکتی ما گاهی برای غافلگیری‌مان نرخ‌ها را هرچند روز یکبار سه چهار برابر افزایش می‌دهند که این امر خبر از ایجاد انگیزه و به‌طور قطع ارزش پولی‌مان است. ما که چندی پیش گوجه‌فرنگی را از سر کوچه بعضی‌ها خریدیم، حالا دو تا خیابان این طرف و آن طرف‌تر، بقیه اقلام را هم از محل بعضی‌های دیگر دست‌چین می‌کنیم، تازه در میان این همه گل و بلبل امنیت هم داریم! امنیت که رژیم لاغری کیف پولمان نیست، امنیت آن است که نگویند چطوری ایرانی!!

  اگر هم کیفیت و کمیتمان یکجا زیر سؤال رفت دو تا کلیه واقعا زیادمان است، هم ثوابی می‌کنیم هم خرج یک هفته را راست و ریس می‌کنیم. 

حالا سر سفره مرغ و گوشت نباشد، تخم‌مرغ که هست! مگر برای همین موهبت الهی چند وقت پیش سر و صدا نکردند! بنده خدا چیزی هم که فراوان دارد آپشن است، نیمرو، تمام‌رو، آب‌پز و…! اصلا هر انسان، مصرف روزانه یک تخم‌مرغ برایش کافی است!

اینها همه تدبیر است که دچار مریض‌خانه‌ها نشویم، چه بسا با قیمت دارویی که بسته به جان است با همه مردانگی، مردانمان دوقلو زایمان کنند و حداقل از جایی‌که هستند تا جایی که محشور می‌شوند، داخلی برایشان حساب شود، بلکه سبد خانوار کمی پربارتر باشد.

اینکه فلان گوشی موبایل را پارسال یک میلیون ارزان‌تر می‌خریدیم، نشان از سود آوریمان است، والا که عجایب هفتگانه را بی‌خود بزرگش کردند، ماییم که عجیبیم!

از مزایا این تحولات رو آوردن به خانه آقاجان است، می‌گوید می‌خواهد مثل داداش جان شود تا بلکه سر از مخیله‌مان درآورد، شلوار شش جیب پوشیده بود، هرچه خانم جانم می‌گفت پول‌هایت کجاست، نان نداریم برای شب! آقاجان بی‌خیال آدرس جیب دیگرش را می‌داد.

خلاصه که اصحاب غارِ دلاریم با این تفاوت که آنها خوابیدند و بانک زدند، ما پلک به هم می‌زنیم و…

 بگذریم، حباب است، می‌ترکد..!!

                                                                                                                                                             طنزپرداز: بهار خدارحم

 

مروری بر بازار جهانی طلا و تأثیر تجارت جهانی بر آن

چشم­ انداز تجارت عمده فروشی طلا کاملاً پیچیده است و به طور مداوم در حال تحول است. سه مرکز مهم تجارت طلا، بازار OTC لندن، بازار معاملات آتی ایالات متحده و بورس طلای شانگهای (SGE) است. این بازارها بیش از 90 درصد از حجم معاملات جهانی را تشکیل می­‌دهند و توسط مراکز کوچک­‌تر مانند بازار ثانویه در سراسر جهان (هم فرابورس و هم با صرافی) تکمیل می­‌شوند.


قطب­ عمده تجارت جهانی

بازار لندن

بازار OTC لندن از لحاظ تاریخی مرکز تجارت طلا بوده و امروزه تقریباً 70 درصد از حجم معاملات جهانی را تشکیل می­‌دهد. بازار لندن، شرکت­‌کنندگان بسیاری را از سراسر جهان به خود جذب کرده و معیار روزانه را تعیین می‌­کند. همچنین بازار لندن از مزیت منطقه زمانی برخوردار است و از وضعیت خود به عنوان قطب اصلی خدمات مالی جهانی بهره می‌­برد.

بازار معاملات ایالات متحده (COMEX)

با وجود نقش اصلی لندن در بازار فیزیکی، مبادله مشتقات COMEX  (بزرگ‌­ترین بازار مشتقات طلا در جهان) که توسط گروه CME اداره می‌­شود، به یک مکان مهم در تعیین قیمت و به عنوان یک محرک تبدیل شده است. نکته قابل توجه، سهم مداوم و در حال افزایش حجم COMEX در بازار آسیا بوده که این روند شان­‌دهنده موفقیت ارز در بهره­‌برداری از رشد بازار آسیا است

به تازگی بازار جهانی طلا توجه بسیاری را به خود جلب کرده و به طور نسبی قیمت طلا،  بالاتر از روند تاریخی آن است

بازار چین (SGE & SHFE)

بزرگ‌­ترین صرافی خالص فیزیکی در جهان بورس طلای شانگهای است. SGE  (بورس طلای شانگهای) در سال 2002 و با نظارت دقیق بانک مردم چین تأسیس شد. SGE از افزایش چشمگیر برخوردار بوده که باعث افزایش اهمیت چین در بازار طلا شده است. در سال 2016 ، SGE برای کمک به بین­‌المللی کردن RMB(یوان واحد پول چین)  و گسترش مشارکت بین المللی در بازار چین، معیار قیمت طلای شانگهای را به عنوان نقش تعیین­کننده قیمت چین معرفی کرد.

 

مراکز بازار ثانویه

سایر بازارهای مهم شامل دبی، هند، ژاپن، سنگاپور و هنگ­کنگ است. در تمام این بازارها مبادله وجود دارد که طیف وسیعی از تسهیلات معاملات نقدی یا قراردادهای ذکر شده را ارائه می­دهند؛ اما نقدینگی موجود در مکان­های اصلی بازار را به خود جلب نمی­کنند. با این وجود، این بازارها نقش مهمی در درجات مختلف در ارائه تقاضای محلی یا به عنوان مراکز تجاری منطقه­ای ایفا می­کنند. برای مثال، هنگ­کنگ زمان بسیاری است که به عنوان دروازه ورود به بازار چین عمل می­کند و سنگاپور در حال ایجاد یک کانون مهم برای تجارت در منطقه ASEAN (اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا) است.                                                                                                                                                                                                  ترجمه: ذوزنقه